️Після спротиву аграріїв, металургів і вантажних груп Ахметова УЗ пом’якшила тарифний удар з 45% до 30%, але заклала окреме здорожчання порожніх вагонів до 60% — під ударом руда, вугілля, зерно, ГМК і логістичний контур SCM
“Укрзалізниця” пропонує з 1 серпня підняти вантажні тарифи на 30%, хоча ще на початку червня через Reuters ішлося про потребу індексації щонайменше на 45% через дефіцит 26 млрд грн, борг понад $1 млрд і російські удари по залізничній інфраструктурі. Про це йдеться в пояснювальній записці до наказу, який оприлюднило Міністерство розвитку громад та територій.
️Головний нюанс — не лише загальне +30%, а окреме здорожчання перевезення порожніх вагонів після вантажів 1-го та 2-го тарифних класів приблизно на 60%. Це б’є по масових вантажах — руді, вугіллю, зерну, коксу, цементу та іншій сировині, де критична не тільки ціна завантаженого рейсу, а й повернення вагона.
Саме тому під ударом опиняються аграрії, ГМК і “вантажні інтереси" Ріната Ахметова: Metinvest залежить від залізничної логістики руди й металу, DTEK — від перевезення вугілля, а Lemtrans як структура SCM працює у вагонно-логістичному сегменті. Формально УЗ знизила публічну планку з 45% до 30%, але частину тарифного ефекту фактично перенесла в порожній пробіг.

